Tabela 3. Podstawowe polecenia SSI

#include file="nazwa"
#include virtual="nazwa"
 
Powoduje wstawienie przez serwer, w miejscu wystąpienia polecenia, treści innego pliku, określonego przez nazwę (oczywiście wstawiany plik musi się znajdować na tym samym serwerze).
 
Jeżeli użyty został parametr file=, nazwa musi być względną ścieżką dostępu do pliku na dysku (można się w ten sposób odwołać tylko do plików leżących w bieżącym katalogu lub jego podkatalogach). Gdy użyty został parametr virtual=, nazwa musi być "wirtualną" ścieżką dostępu do pliku - taką, jaką wpisalibyśmy w przeglądarce WWW chcąc wyświetlić plik. Np. jeżeli chcemy wstawić plik dostępny pod adresem http://www.serwer.com/dokumenty/plik.html, to nazwa będzie miała postać /dokumenty/plik.html. Używanie wersji file= nie jest zalecane.
 
W niektórych serwerach WWW (np. Apache) poleceniem #include virtual= można wstawiać również wyniki działania skryptów CGI. W odróżnieniu od polecenia #exec cgi=, nazwa może w tym wypadku zawierać parametry, zarówno podawane przy użyciu znaku "?" (por. rozdział "Wywoływanie skryptów z parametrami"), jak i w postaci dodatkowej "ścieżki dostępu" (por. rozdział "Jeszcze więcej parametrów").
 
#exec cmd="komenda"
 
Powoduje wstawienie w miejscu wystąpienia polecenia wyniku wykonania komendy (tekstu wypisanego na jej standardowe wyjście). Komenda może być dowolną komendą (z ewentualnymi parametrami), którą możemy wpisać w wierszu poleceń systemu operacyjnego.
 
#exec cgi="nazwa"
 
Powoduje wstawienie w miejscu wystąpienia polecenia wyniku wykonania skryptu CGI wskazanego przez nazwę. Nazwa jest wirtualną ścieżką dostępu do skryptu. Po nazwie nie mogą występować parametry. Skrypt powinien zwracać wynik typu text/plain lub text/html.
 
#echo var="zmienna"
 
Wstawia w miejscu wystąpienia polecenia wartość zmiennej środowiskowej o podanej nazwie. Poza zmiennymi środowiskowymi analogicznymi jak w przypadku skryptów CGI (tabela 2), dla SSI dostępne są jeszcze dodatkowe zmienne, określone w tabeli 4.
 
#fsize file="nazwa"
#fsize virtual="nazwa"
 
Podaje wielkość pliku określonego przez nazwę. Znaczenie parametrów file= i virtual= jest analogiczne jak dla polecenia #include. Postać wypisywanej informacji określana jest poleceniem #config sizefmt= (zob. niżej).
 
#flastmod file="nazwa"
#flastmod virtual="nazwa"
 
Podaje datę i czas ostatniej modyfikacji pliku określonego przez nazwę. Znaczenie parametrów jest analogiczne jak dla polecenia #include. Postać wypisywanej informacji określana jest poleceniem #config timefmt= (zob. niżej).
 
#config sizefmt="format"
 
Określa postać wielkości pliku wypisywanej poleceniem #fsize. Format może przyjmować wartości bytes (wielkość podawana jest w bajtach) lub abbrev (wielkość podawana jest w kilobajtach bądź megabajtach zależnie od rozmiaru pliku). Wartością domyślną jest bytes.
 
#config timefmt="format"
 
Określa postać daty i czasu wypisywanej poleceniem #flastmod oraz podawanej w zmiennych DATE_LOCAL, DATE_GMT i LAST_MODIFIED (por. tabela 4). Format jest dowolnym napisem zawierającym umowne oznaczenia reprezentujące poszczególne elementy daty i czasu. Najważniejsze z tych oznaczeń to:
 
%c - domyślny systemowy format daty i czasu
(np. "Thu Aug 24 17:03:24 2000")
%x - domyślny systemowy "krótki" format daty (np. "08/24/00")
%X - domyślny systemowy "krótki" format czasu (np. "17:03:24")
%d - dzień miesiąca, z początkowym zerem dla liczb mniejszych niż 10
%e - dzień miesiąca, bez początkowego zera
%m - numer miesiąca
%b - skrót nazwy miesiąca w domyślnym języku systemu (zwykle angielskim)
%B - pełna nazwa miesiąca
%y - ostatnie dwie cyfry roku
%Y - pełny numer roku
%D - data w postaci mm/dd/rr (równoważne zapisowi %m/%d/%y)
%w - dzień tygodnia w zakresie 0-6; 0 oznacza niedzielę
%a - skrót nazwy dnia tygodnia
%A - pełna nazwa dnia tygodnia
%H - godzina, z początkowym zerem dla liczb mniejszych niż 10
%k - godzina, bez początkowego zera
%M - liczba minut
%S - liczba sekund
%T - czas w postaci gg:mm:ss (równoważne %H:%M:%S)
%R - czas w postaci gg:mm (równoważne %H:%M)
%Z - oznaczenie strefy czasowej, o ile jest zdefiniowane w systemie
%% - pozwala umieścić w tekście pojedynczy znak %
 
Przykładowo, format "%d.%m.%Y, godz. %R" powoduje wyświetlanie daty i czasu w postaci "24.08.2000, godz. 17:03".

Poza określonymi powyżej poleceniami, niektóre serwery wprowadzają własne, dodatkowe polecenia SSI (np. w serwerze Apache począwszy od wersji 1.2 dostępne jest polecenie #if pozwalające warunkowo wyświetlać fragmenty pliku). Dokładniejsze informacje można znaleźć w dokumentacji poszczególnych serwerów.